עמידה / הליכה

 

מה מביא לצורת הליכה נכונה?
כל שלב בהתפתחות התינוק הוא הכרחי. אפילו שכיבה בנאלית על הבטן בסיכומו של דבר תקדם את התינוק לעמידה והליכה. השכיבה על הבטן אמנם לא נוחה לתינוק, וזה יבכה הרבה, אך בסיכומו של דבר קירוב ידיו וניסיון הרמת בית החזה ילמד אותו את שלבי היציבות הראשונים, לקראת העמידה שאמורה להגיע בשלב מאוחר יותר. לימוד זה יתחזק כאשר התינוק ירים את ראשו.

התהפכות – צעד מאוד חשוב לקראת ההתפתחויות העתידות. התינוק שיהיה מתוסכל משכיבה תמידית על הגב או הבטן ישאף במהרה להתהפך, ובכך לקדם את תנועתו הראשונית. בשלב ההתהפכות, שיריו הצדדים של התינוק יופעלו לראשונה. יכולת זאת גם תפתח את שיווי משקלו.

השלב הבא, שאולי הכי מהותי בקידום ההתפתחות זה השלב של הזחילה. החל מזחילת הגחון ועד לזחילה על שש. סוגי הזחילה השונים יחזקו לתינוק את שרירי הגב, יגדילו את הגמישות והתנועתיות בגב, יאפשרו הצלבה בין הידיים לרגליים, ואף יתרמו רבות לדחיפת הגוף בעזרת כפות הרגליים.

השלב הסופי לפני העמידה וההליכה – ישיבה. הישיבה, חוץ מהעובדה שהיא אבן דרך חשובה בהתפתחות התינוק, אף היא מחזקת את שרירי הגב ותורמת לשיווי משקלו של התינוק.

כל שלב בהתפתחות הכרחי וחשוב.

אז מה הם בעצם שלבי המעבר שהתינוק עובר בדרכו להליכה?
כדבר ראשון, ממצב של זחילה, התינוק מתחיל לעמוד בעזרת רהיטים. העמידה אמנם לא הכי נכונה, או הכי יציבה, אבל בהחלט הכיוון נכון.

בהתחלה התינוק העומד המום ולא כל כך בטוח כיצד לצאת ממצב העמידה, ואז לומד לו לחזור לישיבה וזחילה. בשלב זה ישנן נפילות, אין מה לדאוג. זה טבעי, בייחוד שהתינוק עומד על קצות האצבעות.

כעת, בשבל מתקדם זה, כבר התינוק הולך לאיטו מסביב לרהיטים השונים בבית.
.כאשר התינוק כבר עומד בעזרת רהיטים, הוא משעין יד אחת, ובעזרת ידו השנייה לוקח את הצעצוע אותו הוא רוצה.
לאט לאט התינוק מתחיל ללמוד לעמוד עצמאית ואז לאט לאט צועד צעדיו הראשונים ללא עזרה.


כיצד מומלץ שתעזרו לתינוק לבצע צעדיו הראשונים?
החזקת ידי התינוק וסיוע בהליכה מקנה מביטחון לתינוק, שזה מצויין, אבל חשוב שתשנו את צד היד המוחזקת, מצד ימין לצד שמאל. בנוסף, חשוב שכף ידכם תנתן לתינוק בגובה המותן לו. רק כך יתרגל את מערכת שיווי המשקל שלו.

מה חשוב שלא תעשו?
לעולם אל תעמידו את תינוקכם, לפני שהוא עומד לבד. באותו משקל, גם עדיף שלא תוליכו אותו בעצמכם, לפני שהוא מגלי סימני הליכה ראשונים. הרבה הורים משתמשים בהליכון או עגלה לזרז את צעדיו הראשונים. גם זה אסור בהחלט. חשוב שכל התפתחות התינוק תהיה עצמאית.

ילדים שהליכתם מתעכבת – הנה כמה טיפים איך ניתן לעזור להם:
קודם כל חשוב שלא תזרזו את ההליכה של ילדיכם, ככל שיזחלו יותר, כך יותר טוב.
יחד עם זאת, אם ילדיכם מעכב את ההליכה ואיש מקצוע המליץ להתערב ולגרות אותו להליכה, הנה מספר תרגילים שאתם יכולים לעשות:

1. עודדו את ילדיכם ללכת הליכה צידית, תוך כדי שהוא מחזיק במיטה או ספה, הגירוי ניתן לעשות בעזרת צעצוע כלשהו. עודדו אותו להגיע אל הצעצוע תוך כדי הליכה צידית ימינה וגם שמאלה (ראו סרטון מצורף).

2. הצמידו את הילד עם גבו לקיר, כשעומד יציב עיזבו אותו, לכו מספר צעדים לאחור ועודדו אותו לבוא אליכם.

3. העמידו את ילדיכם על מצע רך וקצת מציק ברגל (יכול להיות כרית עם כל מני דברים מציקים מתחת) על מנת שהילד ירים בכל פעם רגל אחרת ויעבוד על שיווי משקל.

4. העמידו את ילדכם על "פטריית שיווי משקל", והניעו אותו מצד לצד, כך יעבוד ויחזק שיווי משקל כהכנה להליכה.

5. העמידו את ילדכם על הרגליים שלכם כשאתם עומדים (פנים של הילד כלפי חוץ) כאילו אתם הולכים מאחוריו, החזיקו בידיו וטיילו בצורה כזו במרחב, כך הילד ירגיש את התחושה של הליכה, דרככם.

6. לאחר התרגילים האלו, תנו לילד את הזמן שלו לתרגל הליכה, זה שלב שדורש המון ביטחון וריכוז, אל תאיצו בהם.

 

למאמרים נוספים בשלבי התפתחות הילד – לחץ כאן!